تبلیغات
ذی طوی - خلاصه ای از بیانات استاد طاهری در حلقه معرفت، مربوط به تاریخ 93/02/28


موضوع : طرح سوال، راهی برای شناخت


رهروان ولایت ـ در این جلسه در ادامه مباحث مربوط به انتخاب همسر رسیدیم به این نکته که بعد از انتخاب معیارهای مناسب با اهدافمان، چگونه متوجه شویم که این معیارها در طرف مقابل ما هست یا نیست؟

اولین راه، طرح سوالاتی در جلسه خواستگاری است.

در اولین برخورد، برای شناخت، باید طرفین بتوانند با هم در این رابطه صحبت کنند و سوالاتی را بپرسند. در این پرسش باید از سوالات چند گزینه‌ای یا پاسخهای بلی خیر خودداری کرد چرا که زوایای پنهان شخصیت و رفتار فرد با این پاسخها به دست نمی‌آید و باید سوالاتی را مطرح کرد که به این زوایا رسید. سوالاتی باشد که با آرامش و تأمّل کامل پاسخ داده شود و بتواند پیرامون آن توضیح دهد. گاهی می‌شود از سوالات فرعی استفاده کرد و با زیرکی به مطلب اصلی رسید.

دومین نکته اینکه طرح سوالات در جلسات مناسب با موقعیت مکانی و زمانی و آداب و رسوم طرف مقابل باشد. گاهی ممکن است طول کشیدن جلسه باعث بوجود آمدن مشکلاتی شود. ممکن است طرف مقابل خسته شود و ... بنابر این باید متناسب با همه اینها و بویژه مناسب با فهم او باشد.

و نکته آخر اینکه در جلسه خواستگاری از بکار بردن الفاظ و واژه‌هایی که بوی عشق و محبت و ... باشد جدا خودداری کرد، چون چند آسیب دارد:

اول اینکه در بیان احساسات، عقل و منطق گم می‌شود و در جلسه خواستگاری باید با منطق و عقل، همه آنچه که مورد نیاز است را مطرح کرد تا به نتیجه رسید.

ثانیا ممکن است فرد، اسیر عشق و عاطفه شده و تن به ازدواجی دهد که در آن عقل و منطق حاکم نیست و بعدا موجب پشیمانی گردد.

ثالثا هنوز محرمیت شکل نگرفته است تا زدن بعضی از حرفها ممکن باشد.


ان شاء الله در جلسه بعد به سوالاتی که میشود در جلسه اول مطرح کرد خواهیم پرداخت.


طبقه بندی: استاد طاهری، 
برچسب ها: جلسه خواستگاری، چگونه همسر آیندم را بشناسم؟، شناخت همسر، چگونه امتحان کنم خواستگارم رو، روش شناخت نامزد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام