تبلیغات
ذی طوی - خلاصه ای از بیانات استاد زلال احکام در حلقه معرفت، مربوط به تاریخ 93/03/10
گوسفند

رهروان ولایت ـ برخی از سوال و جواب‎هایی که در این جلسه مطرح شد:


ســوال : بدن حیوانات چگونه پاک می‌شود؟
هرگاه بدن حیوان نجس شود همین که عین نجاست برطرف شود، بدن حیوان پاک می‌گردد، مثلاً اگر منقار پرنده خون‌آلود باشد یا حیوانی روی چیزهای آلوده بنشیند همین که که خون و آلودگی برطرف شد بدن حیوان پاک است. باطن بدن انسان (مانند داخل دهان و بینی) اگر نجس شود همین که نجاست از بین برود پاک می‌شود، مثلاً اگر از لثه‌ها خون بیرون آید و در آب دهان از بین برود یا خون را بیرون بریزد آب کشیدن داخل دهان لازم نیست، ولی اگر دندان مصنوعی در دهان باشد، احتیاط واجب آن است که آن را آب بکشد.


ســوال : کاشتن ناخن برای وضو اشکال دارد و برفرض اشکال وظیفه چیست؟ آیا کاشت ناخن بر فرض مانع شدن برای وضو و غسل جایز است؟ آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است؟
آیت الله خامنه ای : کاشت ناخن فی نفسه اشکال ندارد و با فرض صدق زینت، باید از نامحرم پوشانده شود.
1- در صورت کاشت ناخن، برای وضو و غسل باید مانع ـ ولو با صرف هزینه ممکن ـ برطرف گردد.
2- چنانچه می‌داند امکان برطرف‌کردن آن نیست و یا رفع آن با مشقّت غیر قابل تحمّل همراه بوده و یا ضرر قابل توجهی دارد، در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به این کار کند و وضو و غسل‌های بعدی را باید به‌صورت جبیره انجام دهد(یعنی با دست مرطوب مانع را مسح نماید)
3- در صورتی که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌های بعد ـ باشد و برطرف نکند، وضو و غسل جبیره باطل خواهد بود .
آیت الله سیستانی :‌ ناخن کاشته شده مانع از وضو و غسل و تیمم است و باید آن را جدا کند و تا زمان جدا کردن آن به احتیاط واجب، بین وضو و تیمم یا غسل و تیمم - به اختلاف وظیفه مکلف - جمع نماید.
آیت الله مکارم شیرازی :‌ در صورتی که ضرورتی برای این کار نباشد آن را ترک کنند، و چنانچه ضرورتی وجود داشته باشد و امکان جداسازی ناخن‌های مصنوعی به هنگام غسل و وضو نباشد، با آن وضو و غسل جبیره‌ای می‌گیرند.
آیت الله وحید خراسانی :‌ کاشتن ناخن که موجب نرسیدن آب به پوست یا ناخن اصلی در وضو و غسل می‌باشد جایز نیست. در فرض کاشتن، واجب است اگرچه به حرج و مشقت بی‌افتد ناخن کاشته شده را بردارد و اگر حتی با حرج و مشتقت قابل برداشتن نبود بنابراحتیاط واجب باید هم وضو و غسل جبیره انجام دهد و هم تیمم نماید.


ســوال : آیا سکه‌های بهار آزادی و امثال آن مصداق سکه‌های مسکوک مشمول زکات می‌باشد؟
طلاهای عصر و زمان ما، که مسکوک به سکّه رایج معامله نیست زکات ندارد، ولی چنانچه مورد استفاده جهت زینت بانوان نباشد، یا اضافه بر شأن و نیاز آنها باشد، و سال خمسی بر آن بگذرد، خمس دارد. سکّه‌های بهار آزادی نیز فقط خمس دارد.


ســوال : این پشه‌های کوچک مخصوص توالت. که وقت رفتن به توالت عمومی یا خانه‌گی (شخصی)، اغلب در داخل سطوح کاسه، کف و در و دیوار توالت مشاهده می‌شوند. که نشستن یا حرکت و پرواز می‌کنند. پاک‌اند؟
پاک هستند و با نشستن بر جاهای دیگر، جایی نجس نمی شود، مگر آن که ذرات نجاست را بر روی بدنشان به چشم ببینید.
بدن حیوانات با برطرف شدن عین نجاست از بدنشان، پاک می‌شود.


ســوال : حکم نماز و روزه راننده چیست؟ کثیر السفر چه کسی است؟
آیت الله خامنه‌ای : اگر در خلال هر ده روز حداقل یک بار برای شغل، سفر انجام شود و این تردّد شغلی حداقل دو سه ماه ادامه داشته باشد، نماز در سفرهای شغلی ـ غیر از سفر اول و دوم ـ در مبدأ، مقصد و بین راه تمام و روزه صحیح است و اگر ده روز یا بیشتر در یک محلّ اقامت شود، در سفر اول شغلی نماز شکسته و بعد از آن تمام است؛ و در سفرهای شخصی حکم مسافر را دارید.
آیت الله وحید خراسانی : کسی که شغلش مسافرت است، اگر برای کار دیگری مانند زیارت یا حجّ مسافرت کند، باید نماز را شکسته بخواند، ولی اگر مثلا راننده اتومبیل خود را برای زیارت کرایه بدهد و در ضمن خودش هم زیارت کند، باید نماز را تمام بخواند.
آیت الله مکارم شیرازی : 1- اگر رفت و آمد می کند : چنانچه حداقل دو ماه و هر ماه سه روز در هفته مسافر باشید (در ماه دوازده روز) حکم کثیرالسفر را دارید و نماز و روزه شما در آن محل و بین راه کامل است 2- اگر اقامت می‌کند: چنانچه هفته‌ای سه روز در آن محل اقامت داشته باشید و حداقل دو سال ادامه یابد آنجا در حکم وطن شما و نماز و روزه شما کامل است همچنین اگر یک سال (دوازده ماه) در آن محل اقامت داشته باشید و یا اگر در محلی تصمیم به اقامت دائم داشته باشید و (هرچند به صورت پراکنده) حداقل چهار ماه در سال در آن محل اقامت داشته باشید حکم چنین است.


ســوال : آیا کشتن حشرات ـ به هر جهت که باشد، مثل آزار و اذیت و... گناه محسوب می‌شود؟
باتوجه به این که وجود حیوانات برای انسان مفیدند و هم این که مخلوق خدا بوده و حق حیات دارند، سزاوار نیست کشته شوند ولی در صورتی که، به نحوی موجب آزار و اذیت، مزاحمت و یا سلب رفاه لازم برای انسان باشند، میتوان آنها را از بین برد.

طبقه بندی: استاد زلال احکام، 
برچسب ها: پاک شدن دهان و بینی، پاک شدن بدن حیوان، کاشتن ناخن، حکم کاشتن ناخن، کثیر السفر کیست، زکات سکه بهار آزادی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام