ارتباطات

رهروان ولایت ـ جریان دارای 3 مولفه است. 1: جمعی 2:سازماندهی شده 3:تاثیر گذار

جریان شناسی فعالیتی است که به کشف و تحقیق در باب جریانات از حیث چیستی، اهداف، تاثیرات و ... می‌پردازد.

امروزه کافیست پا را از درگاه خانه بیرون بگذاری؛ اصلا لازم نیست. از درون خانه و گاه از طریق اتصال به نت و یا واتساپ و ... به رفتارهایی بر می‌خوری که برایت بسیار غریب و سوال برانگیز است. نمادهایی که نبودند و امروز زننده‌ی اندام جوانانمان گشته. تصاویر، نوشته ها و گفتمانی که نبودند و شدند!

تحلیل و فهم این رفتارها در گرو جریان و جریان شناسی است.

یکی از این جریانات ایمان گرایی رادیکال (افراطی) است. به طور خلاصه انسان دارای سه منبع شناخت است. 1:عقل 2:تجربه 3:حس

در ایمان گرایی به عنوان یک جریان، تلاش سازماندهی شده‌ای در کار است تا همه چیز براساس ایمان، آن هم نوع تعریف شده و مطلوب و تحریف شده تبیین شود. در این طرح به دلیل عدم قدرت پاسخ‌دهی به مشکلات و شبهات از طریق عقلی ایمان‌گرایی‌افراطی تئوریزه می‌شود و طراحان در پی‌آنند تا برای رسیدن به مقاصدشان ایمان‌گرایی را طرح و تثبیت کنند.

این ایمان گرایی می‌تواند در حوزه‌ی سیاست، فکر و فرهنگ، حتی اقتصاد و ... یافت شود. امروزه در حوزه ادیان و فرق این پروژه در جهان وهابیت و مسیحیت به خوبی مشهود است.

تلاش برای توجیه تمام آموزه‌های نافهمیدنی از طریق پیش کشیدن ایمان در همین راستاست. به این جمله بنگرید:

«قلمرو ایمان ... کلاسی برای کودنان سپهر عقل، یا آسایشگاهی برای کند ذهنان نیست. ایمان خود سپهری به تمام است، و هر گونه کج فهمی از مسیحیت را می‌توان از تلاشی که برای تبدیل آن به یک آموزه و انتقال آن به سپهر عقل صورت می‌گیرد بازشناخت». این حرف را کرکگور به عنوان سردمدار فیدئیسم (ایمان گرایی) نوین بیان می‌کند. [1]
وهابیت امروز حکم به کفر و انتحار می‌کند و می‌کند آنچه می‌کند تحت لوای همین نام.

در عالم سیاست و فرهنگ و هر جای دیگر می‌توان رد پای این جریان را که در پی کسب منافع و مقاصد خود است تا کشف حقیقت و خدمت به انسان یافت.

کلام آخر این که هر چیز را در جای خود بشناسیم و قلمرو هر یک را باز شناسیم تا درگیر مغالطات و خسران نگردیم. عقل جایی دارد و ایمان جایی و شهود جایی. و در نهایت ویژگی ها و میدان ها را به کمک و یاری از خدای دانا کشف کنیم.

------------------------------------------------

پی‌نوشت:
[1] سوزان لی اندرسون، فلسفه کیر گگور، ترجمه خشایار دیهیمی، طرح نو، ص 109

طبقه بندی: استاد مهیار، 
برچسب ها: جریان شناسی در دنیای معاصر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو