تبلیغات
ذی طوی - خلاصه ای از بیانات استاد طاهری در حلقه معرفت، مربوط به تاریخ 93/04/01
خواستگاری

رهروان ولایت ـ در ادامه مباحث گذشته در رابطه با محبت‌های قبل از ازدواج به این سوالات اشاره شد که:

جوانی که در اوج مسایل جنسی است و اصرار بر این دارد که به سرعت ازدواج کند و با این عجله، عقل او کارآیی لازم را از دست می‌دهد؛ برای فرار از این مشکل چه انجام دهد؟
نکته اول: هر فردی در زندگی، معمولا معیارهایی را دارد. اگر همین معیارها، در همان دوره‌ی فشار جنسی هم مد نظرش باشد، می‌تواند بهتر تصمیم بگیرد. بالاخره همه انسانها تصویری از آینده در ذهنشان است که بتوانند با آن تصویر، یک نفر را انتخاب کنند.
نکته دوم: دوری و پرهیز از ارتباط‌های مخفیانه و دور از چشم دیگران باید صورت بگیرد، چون محبت‌های کاذب را زیاد می‌کند و اسیر عشق‌هایی می‌شوند که امکان فرار از آن وجود ندارد.
سومین نکنه: از افرادی که تجربه و دانش کافی دارند استفاده کنند و مشاوره بگیرند.

و سوال دیگری نیز مطرح شد که: آیا در ارتباطات رسمی می‌شود عشق و محبت را ایجاد کرد؟
در جواب توجه به چند نکته لازم است:
اول اینکه در ارتباطات غیر رسمی نیت ازدواج نیست و ایجاد دوستی و علاقه مورد نظر است و ممکن است هر دو طرف یا یکی از طرفین حقیقتا قصد ازدواج نداشته باشند.
فرض کنید یک نفر که صاحب سرمایه مناسبی است قصد شراکت با فرد دیگری را دارد تا سرمایه را زیادتر کند آیا قبل از اینکه شریک خودش را بشناسد سرمایه را در اختیارش قرار می‌دهد؟ هیچ عاقلی این کار را نمی‌کند چون ممکن است سرمایه را از دست بدهد و این همان عشق بدون عقل است. پس عاقلانه هم نیست انسان همه سرمایه‌اش را در جایی هزینه کند که ممکن است طرف مقابلش راست‌گو نباشد و فریب‌کار باشد.
نکته دیگر اینکه اگر دو طرف بپذیرند که دور از چشم دیگران و بدون اطلاع والدین این ارتباط را داشته باشند؛ در آینده همین مطلب به زندگیشان لطمه جدی وارد می‌کند که مثلا شما راحت توانستی پدر و مادرت را کنار و فریب بدی پس من را هم راحت‌تر کنار میگذاری! و دور از چشم من حتما ارتباط برقرار می کنی! و طرفین به هم اعتماد پیدا نمی‌کنند.
نتیجه: فریب در ارتباطات مخفیانه زیاد است .

برای اینکه بفهمیم طرف مقابل ما راست می‌گوید یا نه چه انجام دهیم؟
می‌توانیم به او پیشنهاد کنیم که برای خواستگاری اقدام جدی‌ای انجام دهد! کسانی که دنبال ارتباط برای ایجاد دوستی هستند حوصله ازدواج و مشکلات و مسایل خواستگاری را ندارند و از نوع واکنش او می‌شود فهمید که چقدر راستگو است.

آیا می‌شود در حضور دیگران (والدین) هم ارتباط عاشقانه برقرار کرد و محبت ایجاد نمود ؟
بله اگر فردی را که انتخاب کردیم برای زندگی، معیارهای مورد نظر شما را داشت، محبت ایجاد می‌شود. مثلا دختر خانم به راحتی حرف نمی‌زند در حرف زدن مقابل نامحرم دچار سختی است و خجالت می‌کشد، سرش پایین است و ... از اینها می‌شود فهمید که ایشان حداقل قبلا چنین ارتباطاتی را تجربه نکرده و شرم و حیای او نریخته که این خود سببی می‌شود برای ایجاد علاقه و ...

باقی مباحث ان‌شاءالله در جلسه آینده.


طبقه بندی: استاد طاهری، 
برچسب ها: از کجا بفهمم دوستم داره، باهاش دوست بشم، دوستی قبل از ازدواج، رابطه قبل از ازدواج خوبه یا نه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام