تبلیغات
ذی طوی - خلاصه ای از بیانات استاد مهیار در حلقه معرفت، مربوط به تاریخ 93/04/07
فکر وجدان اندیشه


موضوع : روش مواجهه با وجدان


رهروان ولایت ـ یکی از شیوه‌های تربیتی در راستای عملیاتی ساختن بحث تذکر، روش مواجهه با وجدان است.

وجدان را دریافت و درک درونی می‌نامیم. شاید همان نفس لوامه‌ی قرانی باشد. به قول آن شاعر: «در اندرون من خسته دل ندانم کیست که من خموشم و او در فغان و در غوغاست».

وجدان همان حاکم درونی است که به بررسی اعمال انسانی و صدور حکم می‌پردازد.

برای تحقّق این شیوه، مربی بایستی با توجه به فطرت و ارتکازات شخص دانش‌پژوه و بیان استدلال و یا نکاتی ناظر به همان فطریات و ارتکازات، شخص را درگیر خودش و دریافت‌های درونی‌اش سازد.

به طور مثال در کتاب خدا موردی داریم که قرآن کریم بر این اساس به خوبی کار تربیتی می‌کند. شخصی خدمت رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و استخوان پوسیده‌ای را نشان حضرت داد و گفت یا رسول‌الله شما می‌گویی جهان دیگری هست و انسانها در آن جزای کارشان را می‌بینند؛ خوب این استخوان پوسیده که صاحبی داشته آخر چطور دوباره حیات می‌گیرد؟ چطور صاحب این استخوان که جز این استخوان چیزی از او نمانده زنده می‌شود و جزای کارش را می‌بیند. قرآن کریم با مواجه ساختن آن شخص و در حقیقت همه‌ی ما با وجدان هایمان می‌فرماید: «ببینم اول این استخوان چه بود؟ اصلا بود؟ چطور حیات و زندگی یافت؟ همانی که بار اول این استخوان را زنده کرد همان، دوباره هم قدرت دارد تا این بار لا اقل از استخوان پوسیده زنده سازد!» [1]


ببینید این یک شیوه‌ی مواجهه با وجدان و از طریق یک استدلال و سوال و جواب ساده هست. شخص در این روش با روبرو شدن با دریافت‌ها و معلومات و باورهای درونی‌اش، متنبه شده و تربیت می‌شود.

خیلی وقتها لازم نیست فرزندمان و یا آن دیگری را خیلی پیچیده تربیت کنیم. کافیست تا منطقی و صادقانه و با مواجه سازی با دریافت‌های درونی‌اش تربیت کنیم. اگر ممکن است اشتباهی را مرتکب شود می‌توان بر اساس درونیاتش او را با خودش روبرو کرد تا با قضاوت و در محکمه‌ی خودش رأی صادر کند.

--------------------------------------------------

پی‌نوشت:

[1] وَ ضَرَبَ لَنَا مَثَلًا وَ نَسی‏َ خَلْقَهُ قَالَ مَن یحْی الْعِظَامَ وَ هِی رَمِیمٌ؛ قُلْ یحُْییهَا الَّذِی أَنشَأَهَا أَوَّلَ مَرَّه  وَ هُوَ بِکلُ‏ِّ خَلْقٍ عَلِیمٌ «آیه 78 و 79 سوره یس»


طبقه بندی: استاد مهیار، 
برچسب ها: روش مواجهه با وجدان، روش تربیتی در قرآن، نقش وجدان در فهم مطالب،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام