لباس آستین کوتاه

رهروان ولایت ـ برخی از سوال و جواب‎هایی که در این جلسه مطرح شد:


ســوال: پوشیدن آستین كوتاه در جامعه و در دانشگاه از نظر شرعی چه حكمی دارد؟
پوشیدن لباس آستین كوتاه براى مردان فى‏نفسه حرام نیست. البته در صورتی كه براى خود انسان یا دیگران زمینه گناه را فراهم كند اشكال دارد. مثلاً در كلاسى كه تعدادى از دانشجویان دختر نیز هستند اگر احساس كنید این گونه لباس پوشیدن مفسده‏اى دارد باید از پوشیدن آن خود دارى كنید ولى در شرایط عادى اشكالى ندارد.


ســوال: معامله یا خرید و فروش با افرادی که بهایی هستند چه حکمی دارد؟
از هر گونه معامله و معاشرت با این فرقه ضاله و مضله باید اجتناب نمود.


ســوال: آیا سرمه کشیدن در ابرو در صحت وضو اشکال ایجاد میکند و حتما باید شسته شود یا نه مشکلی ندارد؟
به صورت معمول سرمه مانع از رسیدن آب به پوست نمی‌شود؛‌ ولی این به نوع سرمه که چرب باشد یا نه و مقدار سرمه‌ای که استفاده می‌شود، بستگی دارد، بنابراین کسی‌که از سرمه استفاده کرده می‌تواند تشخیص بدهد، سرمه‌ای که استفاده شده، مانع از رسیدن آب به سطح پوست هست یا نه.


ســوال: آیا قضای نماز صبح را می‌توان بین نماز ظهر و عصر خواند؟ یا باید اول نماز صبح خواند وبعد نماز ظهر و عصر؟
آیت الله خامنه‌ای: ترتیب در ادای نماز قضا لازم نیست، می‌توانید بعد از ادای نماز ظهروعصر، قضای نماز صبح را بخوانید.
آیت الله مکارم شیرازی: کسى که نماز قضا از روزهاى پیش بر ذمّه دارد مى‌تواند قبل از خواندن نماز قضا، به نماز اداى روزانه مشغول شود، مگر آنکه یک یا دو نماز قبل از آن باشد که بنابر احتیاط واجب باید قبلاً بجا آورد .
آیت الله وحید خراسانی: اشکال ندارد و ترتیب لازم نیست.
آیت الله سیستانی: به احتیاط مستحب قضای نماز صبح را بخواند
آیت الله فاضل: اگر قضای نماز صبح از همان روز باشد احتیاط آن است که اول قضای نماز صبح خوانده شود بعد نماز ظهر و عصر را بخواند.


ســوال: شروط انجام ازدواج موقت چیست و به چه صورتی می‌توان صیغه عقد موقت را خواند؟
1.خانم نباید در عده مرد دیگری باشد.
2.اگر دختر خانم باکره هست اذن پدر برایش لازم است.
3.تعیین مدت ازدواج.
4.تعیین مهریه زوجه.
5.خواندن صیغه عقد به زبان عربی و بصورت صحیح (بهتر است صیغه به زبان عربی خوانده شود اما اگر نمیتوانند به عربی صحیح بخوانند، می‌توانند بصورت فارسی صیغه را بخوانند)
اما روش‌های مختلف برای خواندن صیغه‌ی عقد موقت:
روش اوّل: عاقد، شخص ثالث است. اگر عاقد شخص دیگری باشد، ابتدا باید از هر دو طرف برای خواندن صیغه‌ی عقد وکالت بگیرد و بعد از آن، صیغه را این گونه بخواند:
فرض کنید که نام خانم «فاطمه» است و نام آقا هم «علی» در این صورت باید به وکالت از خانم بگوید: زَوَّجتُ مُوکِّلَتی (فاطمه) مُوَکَّلی (علی) فِی المُدَّتِ المَعلُومَه عَلَی المَهر المَعلُوم» و سپس به وکالت از آقا بگوید: «قَبِلتُ التَّزویجَ لِمُوَکِّلی (علی)
که معنای آن می‌شود موُکّل خودم «فاطمه» را به تزویج «علی» در آوردم، در مدت مشخص و با مهریه‌ی مشخص. سپس از طرف آقا گفته می‌شود: قبول کردم این ازدواج را.
روش دوم: عاقد، خود زن و مرد هستند.
اگر آقا و خانم هر کدام بخواهند صیغه‌ی مربوط به خود را بخوانند، این گونه بگویند: ابتدا خانم می گوید: «زَوَّجتُکَ نَفسِی فِی المُدَّتِ المَعلُومَهِ، عَلَی المَهرِالمَعلُوم» بعد بلافاصله آقا بگوید: «قَبِلتُ التَّزویجَ»
روش سوم: عاقد، خود داماد است.
اگر آقا از خانم وکالت بگیرد که خودش صیغه ی عقد را بخواند، این گونه بگوید:
ابتدا به وکالت از خانم بگوید: «زَوَّجتُ مُوَکِّلَتِی (فاطمه) نَفسِی، فِی المُدَّتِ المَعلُومَهِ، عَلَی المَهر المَعلُوم» بعد بلافاصله برای خودش بگوید: «قَبِلتُ التَّزویج»


ســوال: من یک نذری کردم که اگر کارم حل بشه (حل شد) مبلغی به یک خیریه پرداخت کنم ولی الان به پولش احتیاج دارم آیا می‌تونم این نذرم را در آینده پرداخت کنم یا به جاش قرآن را ختم کنم؟
اگر صیغه شرعی نذر را خوانده‌اید، نذرتان واجب است و باید طبق همان عمل کرده و نمی‌توانید آن را تغییر دهید. اگر ادای نذر شما وقت معینی نداشته، هر موقع که توان مالی پیدا کردید پرداخت نمایید. اگر وقت معینی دارد ولی توان مالی ندارید، تخلف عمدی حساب نمی‌شود و هر موقع توانستید بپردازید.


ســوال: چه جوری یک جا وطن انسان محسوب می‌شود؟
معیار وطن به نظر ایت الله خامنه ای : به طور کلی کسى که به جایى غیر از وطن اصلى خود رفته و قصد زندگى دائمى هر چند براى بخشى از سال در آنجا نموده و با این قصد، مدّتى که عرفاً آن محل را وطن او بدانند، در آن مکان زندگى کرده، آنجا وطن او محسوب مى‌شود و بعد از صدق وطن نماز او تمام و روزه صحیح است. و نیز اگر بدون قصد آن قدر بماند که عرف، آنجا را وطن او بداند، حکم وطن، مترتّب مى‌شود. همچنین اگر کسى بنا دارد به مدّت مثلاً هشت سال بطور دائم در جایى صرفاً به قصد زندگى بماند، آنجا نیز وطن او محسوب مى‌شود.


طبقه بندی: استاد زلال احکام، 
برچسب ها: روش خواندن صیغه عقد موقت، روش خواندن عقد موقت توسط مرد، چه جوری یک جا وطن انسان محسوب می‌شود، سرمه کشیدن در ابرو، معامله یا خرید و فروش با افراد بهایی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو