تبلیغات
ذی طوی - خلاصه ای از بیانات استاد زلال احکام در حلقه معرفت، مربوط به تاریخ 93/04/03
خانه آپارتمان


رهروان ولایت ـ برخی از سوال و جواب‎هایی که در این جلسه مطرح شد:


ســوال : ما منزلی در شهرستان داریم که ماهی یکبار به آنجا می‌رویم آیا به این خانه خمس تعلق می‌گیرد؟
کسانی که دو منزل دارند که گاهی به یکی از آنها می‌روند و مورد نیازشان است، اگر این خانه در حدّ شأن شخص باشد، مانعی ندارد و خمس هم ندارد ولی گاهی است که دو منزل دارد که خانه دوم را حقیقتا نیاز ندارد، در اینجا باید خمس خانه دوم را بدهد و حتی اگر اجاره داده است خمس دارد.


ســوال : آیا مالی که از پدر به فرزند ارث می‌رسد خمس به آن تعلق می‌گیرد یا نه؟
پولی که به ارث رسیده است خمس ندارد مگر اینکه این پول را سرمایه کنند و بازدهی داشته باشد که سود سرمایه اگر خرج نشود و اضافه بر مصرف سال بود در سال خمسی، به آن خمس تعلق می‌گیرد .


ســوال : پدر من در زمان ازدواج بجای جهیزیه پول به من دادند و من هم این پول را از سال 87 برای خودم پس انداز کردم ، آیا به این مال من خمس تعلق می‌گیرد؟
پولی که بجای جهیزیه به شما دادند هدیه است و بر اساس نظر مرجع خود باید ببینید آیا هدیه مشمول خمس می‌شود یا خیر.


ســوال : من در مکانی خصوصی مسئول خرید هستم و خریدی که باید برای ساختمان کنم طبق نظر مسئولان آن محل باید از مکانی در همان نزدیکی خرید شود ولی ممکن است که کمی دورتر بازاری وجود داشته باشد که ارزانتر است، من اگر از بازار ارزان بخرم می‌توانم تفاوت بین این دو را برای خودم بردارم یا نه ؟
اگر شما جنسی را ارزانتر بخرید نمی‌توانید که تفاوت را برای خود بردارید چرا که شما وکیل هستید و وکیل هم باید امانتداری کند و صادق باشد و وقتی‌که برای صاحبکار خود جنس خریدید باید به همان قیمتی که خریدید حساب کنید و اضافه را نمی‌توانید در جیب خود بگذارید.


ســوال : من چند وقت پیش مسافرت بودم و حدود 80 درصد احتمال دادم که می‌توانم قصد ده روزه کنم و اینکار را هم کردم و قصد ده روز کردم و نمازم را کامل خواندم و شب دهم از آن محل خارج شدم، آیا این ده روز نیت من صحیح بوده است و یا باید نمازهایم را قضا کنم؟
قصد ده روز یعنی من تصمیم جدی دارم و تردید ندارم که در فلان محل ده روز کامل بمانم و اگر ده روز کامل ماندید نماز شما تمام است و روزه شما هم درست است حتی اگر در روز 8 یا 9 پشیمان شدید و برگشتید. اما اگر از اول قصد ده روز کامل نداشتید نمازهایی که تمام خواندید درست نبوده است چرا که حتماً باید تصمیم به ماندن ده روز باشد.


ســوال : من ماه رمضان را کامل مریض بودم و احتمالاً دوره درمانم هم تا سال دیگر طول می‌کشد؟ وظیفه من نسبت به روزه‌هایی که نگرفتم چیست؟
شما فعلاً تکلیفی ندارید و اگر بیماری شما برطرف شد باید این یک ماه را در طول این 11 ماه قضاء کنید ولی اگر دیدید که تا رسیدن به ماه رمضان جدید این بیماری ادامه دارد و بیمار سالانه هستید قضاء از گردن شما برداشته می‌شود و برای هر روز باید 750 گرم مواد غذایی به فقیر بدهید.


ســوال : اگر من از فردی طلب داشته باشم و او ندهد می‌توانم بدون اجازه از اموال او بردارم؟
اگر بدهکار بدهی خود را انکار کند و یا بدون عذر در پرداخت آن کوتاهی نماید، طلبکار می‏تواند از اموال او تقاص نماید. البته اگر در این زمینه قانونی وجود داشته باشد باید مراعات گردد.


طبقه بندی: استاد زلال احکام، 
برچسب ها: آیا به خانه دوم خمس میخورد، خمس ارث، حکم پول بجای جهیزیه، قصد 10 روز، روزه شخص بیمار،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام