علاقه به همسر


موضوع : درک متقابل برای تفاهم بیشتر

در جلسه امروز اشاره شد به یکی دیگر از راههای موفقیت در زندگی که عبارت بود از درک متقابل برای تفاهم بیشتر.

که بیان شد توجه به علایق و سلایق بسیار مهم هست.

اگر زن و شوهر احساس کنند که همسرشون نتونسته اونها رو درک کنه زندگی برایش تلخ و غیر قابل تحمل می شود، و هر اندازه درک متقابل رشد کند محبت هم متقابلا زیادتر خواهد شد.

سپاس گزاری و تشکر یکی از راههای درک متقابل است.

اینکار به همسر این توجه را می دهد که من او و کارش را می شناسم و ارزش کارش را می شناسم و قدر شناسی می کنم.

در این باره که چگونه باید تشکر کرد و چه اندازه، مطالب فراوانی آمده است.

اما چگونگی آن:

اول شکر زبانی است یعنی با زبان از زحمات همسر تشکر کنیم.

دوم راه عملی است یعنی در مقابل زحمت او ما هم مقابله به مثل کنیم.

راه سوم محبت کردن.

راه بعد تعریف کردن است.

که همه راهها را با هم می توان انجام داد.

آثار و برکات:

رضایت و وفامندی همسر

رفع ناراحتی ها

زیاد شدن محبت ها

نکته : در مقابل تشکر انتظار تشکر نداشته باشیم


ادامه ان شاءالله در جلسه بعد...طبقه بندی: استاد طاهری، 
برچسب ها: رموز خوشبختی، محبت کردن، تشکر کردن، عشق به همسر، همسرداری،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
کظم غیض و عفوموضوع : تغافل و گذشت

رهروان ولایت ـ در جلسات قبل مطالبی پیرامون خشم و غضب بیان شد از جمله این که بیان شد در فرهنگ آیات و روایات خشم به مذموم و ممدوح تقسیم می شود. و همچنین بیان شد که از جمله صفات ارزشمند اولیاء و مقربان درگاه الهی برخورداری از کظم غیض و بهره‌مندی ازمولفه‌ی ارزشمند عفو و گذشت در زندگی است.

از امام سجاد علیه السلام نقل شده است که می فرماید: «عَنْ طَاوُسِ بْنِ الْیمَانِ قَالَ: سَمِعْتُ عَلِی بْنَ الْحُسَینِ ع یقُولُ عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ قُلْتُ وَ مَا هُنَّ یا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ قَالَ الْوَرَعُ فِی الْخَلْوَه وَ الصَّدَقَه فِی الْقِلَّه وَ الصَّبْرُ عِنْدَ الْمُصِیبَه وَ الْحِلْمُ عِنْدَ الْغَضَبِ وَ الصِّدْقُ عِنْدَ الْخَوْفِ؛ طاوس یمانی گوید: شنیدم از امام زین العابدین علیه السّلام كه میفرمود نشانه‏های مؤمن پنج است عرض كردم یا ابن رسول الله آن پنج نشانه كدام است؟ فرمود پرهیزكاری در خلوت و صدقه دادن در تنگدستی و شكیبائی در ناگواری و بردباری در حال خشم و راست گفتن بهنگام ترس.» [۱]

در ادامه این سوال مطرح می شود که در فرهنگ اسلام چه راهکاری برای درمان و کنترل خشم و غضب بیان شده است؟ که به مواردی اشاره شد:

مولفه اول: بهره‌مندی از تغافل در زندگی

از جمله زیباترین و موثر ترین راهکاری‌های مقابله با خشم و غضب در زندگی بهره‌مندی از عنصر تغافل در زندگی است در واقع افرادی که خود را به تغافل می زنند وانمود می کنند که چیزی ندیده و چیزی نشنیده اند از این رو به راحتی از کنار ناملایمات دیگران عبور می کنند همین رویکرد در زندگی باعث می شود از عواقب و تاثیرات منفی خشم و غضب در امان باشد.

«اعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ؛ از جاهلان اعراض کن» [۲]

امام علی علیه السلام درخصوص تغافل می فرماید: «أَشْرَفُ أَخْلَاقِ الْكَرِیمِ كَثْرَه تَغَافُلِهِ عَمَّا یعْلَمُ؛ برترین خویهای كریم یعنی گرامی بلند مرتبه تغافل زدن اوست‏.» [۳]

مولفه دوم: برخورداری از عفو و گذشت

از جمله عوامل موثر در کنترل خشم و غضب برخورداری از عفو و گذشت در زندگی است یقیناً کسانی که با بزرگواری از کنار رفتارهای نامناسب دیگران عبور می کنند یا نوعاً دارای خشم مذموم نیستند یا اگر به این خشم مبتلا شوند می توانند خشم خود را در چهار چوب موازین اخلاقی خود قرار دهند و خود را از تاثیرات منفی آن نجات دهند.

قرآن کریم می فرماید: « وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَن یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ؛ و باید عفو كنند و گذشت نمایند. مگر دوست ندارید كه خدا بر شما ببخشاید؟ و خدا آمرزنده مهربان است.» [۴]

---------------------------------------

پی نوشتها:
[۱] خصال ج ‏۱ ص ۲۶۹
[۲] سوره اعراف آیه ۱۹۹
[۳] شرح آقا جمال الدین خوانساری بر غرر الحكم و درر الكلم ج‏۲ ص۴۵۰
[۴] سوره نور آیه ۲۲


طبقه بندی: استاد سابقون، 
برچسب ها: کظم غیض و عفو، ندیدن، وانمود کنیم ندیدیم، تغافل، راه رسیدن به سعادت، ویژگی مومنین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
چت با نامحرم


برخی از سوال و جواب‎هایی که در این جلسه مطرح شد:


ســوال : رابطه ی نامشروع از طریق تلفن و چت با زن شوهردار چه حکمی دارد؟ آیا توبه ی من قبول می شود؟ آیا حق الناس بر گردن من قرار می گیرد؟

از نظر شرع مقدس اسلام، هر گونه ارتباط بین زن و مرد نا محرم ، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط وجود داشته باشد، جایز نبوده و حرام است .

و بدیهی است که گناهان مراتب و درجات مختلفی دارند و در این بین ارتباط با زن شوهر دار از گناهانی است که عقوبت سنگینی را در پی دارد اما باید خدا را شاکر باشید که در مراحل ابتدایی (ارتباط در حد چت و تلفن) این گناه، توفیق توبه پیدا کرده اید.

گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می رود، کمتر بوی تعفن آن را حس می کند، زیرا حس بویایی او از کار می افتد و متوجه غرق شدن بیشتر خود نمی شود. از طرف دیگر، تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاق و متعفن ، خود یک پیروزی است. کسی که الان و در این مرحله به این پیروزی رسیده است، باید سعی کند انگیزه ی خود را برای مبارزه با گناه، قوی تر نماید تا در مراحل بعدی هم پیروز شود.

علاوه بر این، باید با دوری کردن از محیط های خلوت و پرکردن اوقات فراغت با برنامه هایی هم چون مطالعه، ورزش، قرائت و حفظ قرآن، عبادت، روزه گرفتن، ارتباط با افراد متدین و خود ساخته و... شرایط و زمینه های گناه را از بین برد.

در صورتی که ازدواج نکرده اید، سریعا به این کار اقدام کنید که ارضای غریزه ی جنسی از راه حلال، می تواند شما را در دستیابی به اهداف تان کمک فراوانی نماید.

نکته ی بسیار مهم در این راه، مایوس نشدن از رحمت الهی و استعانت از او و توکل به اوست.

و این که گناه به هر مقدار بزرگ و سنگین باشد انسان نباید از رحمت خداوند مأیوس گردد.

نکته پایانی این که؛ این گناه و معصیت، حق الناسی را بر عهده نمی آورد و با توبه ی حقیقی به درگاه خداوند و عدم بازگشت به آن گناه، ان شاءالله بخشیده می شوید.


ســوال : آیا در غسل شستن موهای بلند بدن واجب است ؟

آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم: بنا بر احتیاط واجب شستن موهای بلند هم واجب است.

آیت الله سیستانی: خیر شستن موهای بلند واجب نیست.

تبصره. اگر رساندن آب به پوست، بدون شستن آنها ممكن نباشد باید موهای بلند را بشوید كه آب به بدن برسد.


ســوال : کسب در آمد از طریق اینترنت چه حکمی داره؟

آیت الله خامنه ای: اگر خلاف قوانین و مقررات نباشد و بازدید از سایت‌های تبلیغاتی، موجب ترویج فساد از قبیل نشر اكاذیب و ارائه مطالب باطله نباشد و مبلغ دریافتی بعنوان هدیه باشد، بازدید از سایت‌ها و دریافت مبلغ مذكور اشكال ندارد.

ولی كسب درآمد ناشی از افزایش اعضا به صورت شبكه‌ای خواه از طریق عرضه كالا یا خدمات و یا دریافت حق عضویت ‏و یا بازاریابی و یا شیوه‌های مشابه دیگر (داخلی باشد یا خارجی و تحت هر نام و عنوانی) صورت شرعی ندارد و اكل مال به باطل است و جایز نیست.


ســوال : اگر به نظر مراجعی که گفته اند فضله پرندگان حرام گوشت پاک است، مثلا فضله کلاغ روی لباسمان باشد، می توان با آن نماز خواند؟

خیر نمی شود نماز خواند ، زیرا در مسائل لباس نمازگزار آمده است که نباید اجزاء یا چیزهایی که از حیوان حرام گوشت است در لباس یا همراه نماز گزار باشد


ســوال : با چه غسل هایی می توان نماز خواند ؟

آیات عظام امام ، بهجت ، خامنه ای ، صافی و فاضل : تنها با غسل جنابت می توان نماز خواند ولی با غسل های دیگر باید وضو گرفت.

آیات عظام تبریزی ، سیستانی ، مکارم ، نوری و وحید : با همه غسل های واجب و مستحب معتبر و ماثور - غیر از غسل استحاضه متوسطه - می توان نماز خواند ؛ اگر چه احتیاط مستحب آن است که (در غیر غسل جنابت) وضو هم بگیرد.

تبصره . آیت الله مکارم در اقسام استحاضه ، استحاضه متوسطه را قبول ندارند. بنابراین غسل استحاضه متوسطه معنا ندارد .


ســوال : نظر ایت الله مکارم در مورد نماز دانشجو چیست؟

 اگر رفت و آمد می كند : چنانچه حداقل دو ماه و هر ماه سه روز در هفته مسافر باشید (در ماه دوازده روز) حکم کثیرالسفر را دارید و نماز و روزه شما در آن محل و بین راه کامل است.

و اگر اقامت می كند: چنانچه هفته ای سه روز در آن محل اقامت داشته باشید و حداقل دو سال ادامه یابد آنجا در حکم وطن شما و نماز و روزه شما کامل است همچنین اگر یک سال (دوازده ماه) در آن محل اقامت داشته باشید و یا اگر در محلی تصمیم به اقامت دائم داشته باشید و (هرچند به صورت پراکنده) حداقل چهار ماه در سال در آن محل اقامت داشته باشید


طبقه بندی: استاد زلال احکام، 
برچسب ها: چت با زن شوهردار، ارتباط با زن شوهردار، شستن موهای بلند در غسل، کسب در آمد اینترنتی، فضله پرنده، دستشویی پرنده، آیا با غسل میشه نماز خوند،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
جلسه و همنشینی و میزگرد


رهروان ولایت ـ در این جلسه بدنبال آیاتی که در ابتدای جلسه خوانده شد، بیان گشت که اطاعت از رسول خدا هم، اطاعت از خدای متعاله! لذا اگر فردی از رسول خدا، اطاعت داشته باشد، انگار که از خود خدا اطاعت داشته است. چنانکه خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید:

مَنْ یطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّی فَمَا أَرْسَلْنَاک عَلَیهِمْ حَفِیظًا؛ کسی که از پیامبر اطاعت کند، خدا را اطاعت کرده؛ و کسی که سرباز زند، تو را نگهبان (و مراقب) او نفرستادیم (و در برابر او، مسؤول نیستی). [1]

همچنین بر اساس آیه دیگری که تلاوت گشت بیان شد اعمالی که ما به دیگران یاد می‌دهیم، چه خوب باشد و چه بد، به عدد افرادی که مرتکب آن می‌شوند، برای ما آثاری خواهد داشت.

مَنْ یشْفَعْ شَفَاعَه حَسَنَه یکنْ لَهُ نَصِیبٌ مِنْهَا وَمَنْ یشْفَعْ شَفَاعَه سَیئَه یکنْ لَهُ کفْلٌ مِنْهَا وَکانَ اللَّهُ عَلَی کلِّ شَیءٍ مُقِیتًا؛ کسی که شفاعت [= تشویق و کمک‌] به کار نیکی کند، نصیبی از آن برای او خواهد بود؛ و کسی که شفاعت [= تشویق و کمک‌] به کار بدی کند، سهمی از آن خواهد داشت. و خداوند، حسابرس و نگهدار هر چیز است. [2]

پس باید مراقب اعمالی که انجام می‌دهیم نیز باشیم، شاید عمل خلافی را انجام دهیم، و آن عمل را افرادی ببینند، و به مرور زمان آن عمل خلاف، فراگیر شود، که به عدد افرادی که مرتکب آن شوند، برای ما عقوبت به همراه خواهد داشت.

یکی دیگر از نکاتی که در این جلسه بیان شد این بود که نباید همنشین افرادی شویم که آنها مطالب حق را به استهزاء می‌گیرند. چرا که همین همنشینی ما با آنها، نوعی تایید آنها محسوب شده و آنها را چه بسا گستاخ‌تر نماید. بلکه باید از جمع آنها خارج شویم تا شاید آنها کمی به خود بی‌آیند و بحثشان را عوض کنند.

چنانکه خداوند متعال می‌فرماید:

وَإِذَا رَ‌أَیتَ الَّذِینَ یخُوضُونَ فِی آیاتِنَا فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ حَتَّی یخُوضُوا فِی حَدِیثٍ غَیرِ‌هِ وَإِمَّا ینسِینَّک الشَّیطَانُ فَلَا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّکرَ‌ی مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ؛ هرگاه کسانی را دیدی که آیات ما را استهزا می‌کنند، از آنها روی بگردان تا به سخن دیگری بپردازند! و اگر شیطان از یاد تو ببرد، هرگز پس از یادآمدن با این جمعیت ستمگر منشین! [3]

--------------------------------------------

پی نوشت:
[1] سوره نساء آیه 80
[2] سوره نساء آیه 85
[3] سوره انعام آیه 68


طبقه بندی: استاد محمدی، 
برچسب ها: جلسه و همنشینی و میزگرد، ثقلین، اطاعت از پیامبر، قرآن کفایت میکند، تاسیس موسسه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
گل رز عشق و حیا


موضوع : کنترل درونی وسیله ای برای با حیا شدن

رهروان ولایت ـ حیا محبت می آورد. زوجینی که به دنبال ایجاد محبتشان در دل دیگری است باید حیا داشته باشند. اگر زنی حیا داشت شوهرش او را محبت خواهد کرد و مرد نیز. الحیاء ... موجب للمحبه [1]

حیا باعث احترام و جایگاه ویژه در نزد دیگران می شود. در روایت است که: خدا بهشت را بر هر بد زبانِ کم حیایی که در بند این نیست که چه بگوید و یا درباره اش چه بگویند حرام کرده است [2]

از دیگر خواص حیا یکی جلوگیری از ظهور پلیدی و یکی پیدایش زندگی حقیقی است.

یکی از مهارتهایی که میتوان برای برخوردار شدن از حیای مثبت از آن نام برد «کنترل درونی» است.

افرادی که مسئولیت وقایعی که برایشان اتفاق می افتد را می پذیرند «درونی ها» نامیده و بر عکس آنها «بیرونی ها» هستند.

خیلی از مشکلات ما منشأش این است که از بیرون به دنبال کنترل کننده می گردیم و چون نوعا عامل بیرونی پاسخ مناسبی نمیدهد در نتیجه گرفتار می شویم.

افرادی که بیرونی هستند احساس می کنند که ساختار اجتماعی برای یک ازدواج سالم و صحیح آلوده است. برای مقابله با این آلودگی (رفع موانع امر ازدواج) باید دستگاهها و نهادهایی از بیرون دست به کار شوند و اگر نشدند و امر ازدواج ممکن نشد در آن صورت راهی جز آلوده شدن به پیامدهای تجرد نیست!

بدیهی است که با این نوع نگاه بی حیایی از جامعه رخت بر نمی بندد؛ چراکه عامل زدودن بیرونی بود و بیرونی هم به هر علت موفق نبوده و در نتیجه چاره ای از بی حیا شدن نیست!

اما اگر کسی دارای عامل درونی و معتقد به آن بود به دنبال راه حل و مساله گشایی بر می آید که ان شاءالله در جلسات بعد تبیین خواهد شد.

------------------------

پی نوشتها:

[1] شرح نهج البلاغة ابن أبی الحدید ج‏20 ص272

[2] کافی ج 2 ص 324


طبقه بندی: استاد مهیار، 
برچسب ها: کنترل درونی، درونی ها، بیرونی ها،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
  • تعداد کل صفحات : 10  صفحات :
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو