سی دی


برخی از سوال و جوابهایی که در این جلسه مطرح شد:

ســوال : شکستن سی دی های مبتذل امانتی جایزه؟
ایت الله خامنه ای: ‌اگر در غیر از حرام قابل استفاده نباشد باید با اجازه حاكم شرع آن را تلف كنید.
آیت الله مکارم: ‌نباید تحویل می گرفتید و در فرض سوال، چنانچه مفسده نداشته باشد آن ها را از بین ببرید.

ســوال : آیا گوش کردن غنا حرام است؟
موسیقی به طور کلی حلال است ولی شنیدن موسیقی هایی که :
۱ . مناسب مجالس گناه باشه انسان را از یاد خدا دور می کنه.
۲ . شامل مضامین زشت و زننده است که باعث گرایش انسان به سوی فساد و فحشا می شود .
۳ . غنایی است یعنی بر روان و اعصاب تاثیر سوء دارد جایز نیست .
گوش دادن به موسیقی هایی که یکی از این سه مشخصه را داشته باشد حرام است هر چند در شنونده تاثیر خاصی نداشته باشد.

ســوال : آیا بعد از خوردن مشروب مثلا ۲ ساعت بعد از آن می توان نماز یومیه را خواند؟
عدم قبول نماز به معنای عدم صحت نماز نیست و منظور از عدم قبول، محرومیت از درجات بهشت است. چنین شخصی بعد از حالت مستی باید نمازش را بجا آورد و اگر بعد از دو ساعت حالت مستی نداشته باشد و بعد از طهارت بدن و لباسش از نجاست شراب، می تواند نماز بخواند.
آشامیدن شراب حرام و در بعضی از اخبار بزرگترین گناه شمرده شده است و اگر کسی آن را حلال بداند در صورتی که ملتفت باشد که لازمه حلال دانستن آن، تکذیب خدا و پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم می‏باشد و در نتیجه کافر است .

ســوال : آیا صیغه ی عقد ازدواج موقت حتما باید به زبان عربی خوانده شود؟
آیت الله خامنه ای : بنابر احتیاط واجب باید صیغه عقد به عربی صحیح خوانده شود ولی اگر خود مرد و زن نتوانند صیغه را به عربی صحیح بخوانند به هر زبانی كه ترجمه آن صیغه باشد بخوانند، صحیح است.
آیت الله مکارم شیرازی :‌ احتیاط آن است که صیغه آن به عربی صحیح خوانده شود، ولی در صورتی که مرد و زن نتوانند صیغه را به عربی بخوانند می توانند به زبان خود بخوانند ولی باید لفظی بگویند که معنی همان صیغه عربی را بفهماند.
آیت الله سیستانی : اگر صیغه به عربی ممکن نباشد اشکال ندارد.

ســوال : رعایت نوبت ویزیت از لحاظ شرعی آیا لازم هست؟
در حال حاضر بسیاری از كارها در جامعه به صورت صف و قرار گرفتن در نوبت انجام می‌شود، یك حق عقلایی محسوب می گردد و به عبارت دیگر، از بین بردن این حق، نوعی ظلم به حساب می‌آید و چون ظلم به دیگران حرام است و تعدی و تجاوز به حقوق مردم محسوب می‌شود، لذا مراعات نوبت در مواردی که طبق نوبت به کار افراد رسیدگی می‌شود، مثل نوبت ویزیت پزشکان، لازم است و تخلف از آن حرام است.
اما در مواردی كه در عرف، ضرورت به حساب می آید، مثل یك بیمار اورژانسی در مطب دكتر و مانند آن، اشكالی ندارد.

ســوال : در رکعت دوم نماز اگر در تشهد ناخواسته شروع به گفتن سلام اول کنیم و سپس متوجه این امر شده و سلام را قطع کرده و بلند شویم و به نماز ادامه دهیم. آیا نماز صحیح است یا خیر؟چه حکمی دارد؟
نماز صحیح است و چون در همان سلام اول متوجه شده و ادامه نداده، سجده سهو هم ندارد.

ســوال : دیدن فیلمهای سینمایی زبان اصلی و بدون سانسور توسط زن و شوهر (با هم) چه حكمی دارد؟
دیدن تصاویر یا صحنه های مستهجن و خلاف اخلاق، مطلقا(حتی برای افراد متاهل) جایز نیست.

ســوال : اگر نماز ظهر و عصر را بخوانیم و به پایان ببریم و در آخر متوجه شویم که وضو نداشته ایم حکم آن چگونه است؟
باید آن نماز را با طهارت، مجددا بخوانید؛ و اگر وقت آن گذشته باید قضا کنید.

ســوال : من در بعضی نمازها در بعضی ركعتها(دوم یاسوم)اشتباه میكنم و به جای تسبیحات اربعه، حمد رامی خوانم وقتی كه می فهمم اصلاحش میكنم، آیا نماز من باطل است؟
كسی كه عادت دارد و در ركعت سوم و چهارم تسبیحات بخواند اگر از عادت خود غفلت نماید و بقصد اداء وظیفه مشفول خواندن حمد شود كفایت می كند و لازم نیست دوباره حمد یا تسببیحات را بخواند.

ســوال : آیا خواندن سوره های دیگر به جز سوره توحید در هر دو رکعت اول و دوم جایز است؟حکم آن چیست؟

به غیر از سوره های سجده دار، هر سوره ای می توان خواند. البته سوره «و الضّحی» و «انشراح» یک سوره حساب می‌ شود، و سوره «فیل» و «قریش» نیز یک سوره؛ و البته گفتن «بسم الله الرّحمن الرّحیم» در میان هر یک از این سوره‌ها واجب است. پس نمازگزار نمی ‌تواند هر کدام از آنها را به تنهایی در یک رکعت نماز بخواند، بلکه بعد از خواندن سوره حمد، اول بایستی سوره «فیل» و سپس سوره «قریش» را بخواند؛ و همین‌ گونه است حال دو سوره «الضحی» و «الانشراح» که نمازگزار باید اول سوره «الضحی» و سپس سوره «انشراح» را با آن بخواند.

خواندن سوره، بعد از حمد در نماز به سه قسم تقسیم می‌‌شود:

۱. واجب: و آن در بیشتر نمازهای واجب است مثلاً در نمازهای یومیه باید بعد از حمد، سوره توحید یا سوره دیگری بخوانیم.
۲. مستحب: و آن در نمازهای مستحبی است. یعنی در نمازهای مستحبی پس از تمام شدن حمد می‌توانیم به رکوع برویم و سوره نخوانیم. البته اگر سوره بخوانیم ثواب نماز بیشتر می‌شود.
۳. حرام: و آن در دو مورد است:
مورد اول، در نماز احتیاط، مثلاً کسی که شک می‌کند رکعت سوم است یا چهارم بنا می‌گذارد که رکعت چهارم است و نماز را به پایان می‌رساند پس از سلام نماز، یک رکعت نماز احتیاط می‌خواند در این نماز پس از حمد باید به رکوع برود و نباید بعد از حمد سوره بخواند.
مورد دوم، در نماز واجب خواندن سوره‌هایی است که سجده واجب دارد.

طبقه بندی: استاد زلال احکام، 
برچسب ها: شکستن سی دی های مبتذل، گوش دادن آهنگ، نماز بعد از خوردن شراب، خوندن صیغه به زبان فارسی و غیر عربی، رعایت نوبت، سلام بیجا در نماز، فیلم سکس،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
کربلا


موضوع : علل ماندگاری کربلا

مقدمه : یکی از مباحثی که توسط بسیاری از اساتید و خطبا مورد دقت و برسی قرار گرفته است اهداف و علل ماندگاری کربلا می باشد. درطول تاریخ انقلاب های زیادی به وقوع پیوسته اند ولی هیچ یک از این قیام ها و انقلاب ها به اندازه حادثه کربلا داری معنا و مفهوم و ماندگاری نبوده اند.

اهداف عاشورا

در خصوص اهداف قیام عاشورا با استناد به پیام های امام حسین علیه السلام و نامه های ارزشمند ایشان و خطابه های که داشته اند می توان اهدافی همانند، ظلم ستیزی حق محوری و دفاع از دین و دفاع از مردم را برای قیام عاشورا بیان نمود.

پاسخ به یک سوال:

یکی از سوالات مهمی که در خصوص قیام عاشورا به ذهن تبادر می کند این است که این قیام ارزشمند چه پیامدهایی را به دنبال داشته است.

به طور خلاصه می شود بیان داشت که این قیام ارزشمند روح عزت و زندگی عزدتمندانه را در شریان زندگی آزاد مردان تاریخ تزریق نموده است بسیاری از قیام هایی که سر منشاء برکات فراوانی شده اند هویت و ساختار خود را مدیون فرهنگ عاشورا می بیند. بهترین گواه بر فرهنگ عاشورا زنده شدن و سر آوردن جمهور اسلامی در زمان می باشد.


علل ماندگاری قیام کربلا

۱- اراده الهی

اولین و مهمترین عاملی که باعث جاودانگی نهضت عاشورا شد اراده الهی می باشد به یقین تا مدد و نصرت خداوند متعال همراه با کاروان حسینی نبود هیچگاه این قیام نمی توانست ماندگاری و ثباتی در طول تاریخ داشته باشد.

قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِی الْمُلْكَ مَن تَشَاء وَتَنزِعُ الْمُلْكَ مِمَّن تَشَاء وَتُعِزُّ مَن تَشَاء وَتُذِلُّ مَن تَشَاء بِیدِكَ الْخَیرُ إِنَّكَ عَلَی كُلِّ شَیءٍ قَدِیرٌ؛ بگو : بار خدایا ، تویی دارنده ملک به هر که بخواهی ملک می دهی و ازهر که بخواهی ملک می ستانی هر کس را که بخواهی عزت می دهی و هر کس را که بخواهی ذلت می دهی همه نیکیها به دست توست و تو بر هر کاری توانایی [۱]

۲-عمل صالح

دومین و مهمترین عاملی که باعث ماندگاری نهضت کربلا شد عمل صالح است. یقیناً قیام عاشورا که یک قیام حق علیه باطل به حساب می آید مصداق عینی عمل صالح و اطاعت فرمان الهی می باشد.

قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُم بِوَاحِدَه أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَی وَفُرَادَی ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا مَا بِصَاحِبِكُم مِّن جِنَّه إِنْ هُوَ إِلَّا نَذِیرٌ لَّكُم بَینَ یدَی عَذَابٍ شَدِیدٍ؛ بگو : شما را به یک چیز اندرز می دهم : یک یک و دو دو برای خدا قیام کنید سپس بیندیشید ، تا بدانید که در یار شما دیوانگیی نیست اوست که شما را از آمدن عذابی شدید می ترساند [۲]

مَن كَانَ یرِیدُ الْعِزَّه فَلِلَّهِ الْعِزَّه جَمِیعًا إِلَیهِ یصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّیبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ یرْفَعُهُ وَالَّذِینَ یمْكُرُونَ السَّیئَاتِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدٌ وَمَكْرُ أُوْلَئِكَ هُوَ یبُورُ؛ هر که خواهان عزت است بداند که عزت ، همگی از آن خداست سخن خوش وپاک ، به سوی او بالا می رود و کردار نیک است که آن را بالا می برد و برای آنان که از روی مکر به تبهکاری می پردازند عذابی است سخت و مکرشان نیز از میان برود [۳]

 

پی نوشتها:

[۱] سوره آل عمران آیه ۲۶
[۲] سوره سبأ آیه ۴۶
[۳] سوره فاطر آیه ۱۰

طبقه بندی: استاد سابقون، 
برچسب ها: زنده ماندن کربلا، علت زنده ماندن امام حسین، یاد کربلا، چرا محرم پرشور هست، جاودانگی کربلا،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام

السلام علیک یا رسول الله(ص) و یا اهل بیت النبوه

با عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری آخر صفر بدین وسیله اعلام میگردد
بعلت مسافرت اساتید گرامی ، به نقاط مختلف کشور
برنامه های اتاق تا تاریخ 92/10/14 تعطیل می باشد

در پناه حق

طبقه بندی: برنامه های کنفرانس، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
حیا و عفت در عشق


موضوع :
دو ویژگی همسران سازگار

سخن بر سر سازگاری و نقش آن در سعادت خانواده‌ها بود. بیان گردید که بخشی از مشکلات خانوادگی و حتی اجتماعی، مولود ناسازگاری افراد با هم دیگر است. اگر زوجین تمرین کنند که با هم با سازگاری رفتار کنند خیلی از آمار طلاق در کشور کاسته خواهد شد. در جلسات گذشته، سازگاری به صورت مختصر، تعریف و انواع آن نیز تحلیل شد. این نوبت به یاری خدای بزرگ یکی از ویژگی‌های همسران سازگار تبیین می‌شود تا ببینیم که آیا ما نیز واجد آن هستیم - که اگر بودیم خدا را شکر و حفظش کنیم؛ و یا نیستیم که در این صورت، بکوشیم دارایش شویم.

عفت و حیا
یکی از ویژگی‌های اساسی که در سازگاری همسران نقش خیلی مهمی دارد، عفت و حیا است. در متون دینی از قرآن و روایات و حتی زیارت نامه‌ها به صلب و رحم عفیف، خیلی عنایت و سفارش شده است. در روایات وارد شده است کسی که عاشق شود و عفت ورزد، مقام شهید را داراست! [۱]
عفت را در لغت به حفظ و کنترل نفس از تمایلات و خواهش‌های (شهوت) نفسانی معنا کرده‌اند [۲]
حیا نیز به حفظ نفس از ضعف و نقص و دوری ازعیب وامور پست معنا شده است [۳]
عفت به نسبت افراد مختلف، سطوح و وضعیت خاصی را اقتضاء می‌کند. عفت فقیر با عفت غنی یکسان نیست؛ اما هر دو باید عفت داشته باشند. عفت یک عالم، با یک انسان دارای پست و مقام، با یک جوان عزب یکسان نیست. آنچه مهم است آن که همه باید از خواهش و تمایلات نفس، خود را حفظ کنند. یکی ارتباط با یک نامحرم خواهش نفسش است و یکی همیشه دیده شدن و مورد توجه واقع شدن - به هر قیمتی – می تواند خواهش نفس باشد. من نوعی هم شاید سخنرانی کردن در جمعی گسترده و مورد احترام و تکریم مکرر واقع شدن، خواهش نفسم باشد.
قرآن کریم به عفت در وضعیت‌های گوناگون به خوبی اشاره فرموده است.
برای فقرا فرموده: «للفقراء الذین احصروا فی سبیل الله ... یحسبهم الجاهل اغنیاء من التعفف» [۴]
برای اغنیاء فرموده: «و من کان غنیا فلیستعفف» [۵]
و برای کسی که توان ازدواج کردن ندارد فرموده: «ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا» [۶]
روایات هم در یک سطح، عفت عمومی را برای همه سفارش می‌کنند و البته به نحو مخصوصی عفت ِشکم و فرج هم توصیه شده است.
«ما من عباده افضل عند الله من عفه بطن و فرج» [۷]
در این روایت تکلیف رعیت – کسانی که بایستی حقوقشان مراعات و حفظ شود– مشخص شده است؛ اما از آنجا که اسلام دینی کامل و چند بعدی است تکلیف متولیان و مسئولان را هم مشخص فرموده است. روایت ذیل به این مهم و حقیقت ناظر است.
«اکثر ما تلج به امتی النار الاجوفان: البطن و الفرج» [۸]
در این روایت، پیامبر مهربان که دلواپس امتش است زمینه‌های فرو برده شدن امت در آتش را شکم‌های خالی و دامنه ای خالی – کنایه از پاسخ ندادن صحیح به نیاز جنسی – معرفی می‌فرمایند.
تکلیف فرد، فردِ مردم که مشخص است، آنان زمانی که از بعد جسمی و جنسی نیازمندند (شکمهایشان خالیست و...)، بایستی عفت بورزند و بدانند که با این کار بالاترین عبادت‌ها را انجام می‌دهند؛ اما متولیان و سرپرستان ِامت (استعمال واژه امت در این روایت ناظر به حیث جمعی و نظام سیاسی مردم می تواند باشد) نیز تکلیفی دارند و آن – مخصوصا- توجه به آسیب این شکمها و دامنهای خالی امّت و در نتیجه، پر کردن – تامین - شکم و نیازهای جنسی است. به آمار بزه کاری‌ها و نابهنجاری‌ها در سطح جامعه هم که نگاهی بیندازیم می‌بینیم که از عوامل اصلی جرم و جنایت (گناه) فقر اقتصادی و نیز نیاز جنسی است.
تا اینجا معنا، اهمیت و جایگاه عفت تبیین شد. حال به بررسی عفت در غرایز جنسی و نقش آن در سازگاری همسران اشاره می‌شود. در روایات رسیدن انسان به رشد و کمال در گرو عفت است.
«من لم یعط نفسه شهوتها اصاب رشده؛ کسی که به خواهش نفسش توجه نکند باعث رشدش می‌(شود).» [۹]
واقعیت این است که از مهم‌ترین خواهش‌های نفس، خواهش جنسی است. در نتیجه عفت ورزی و کنترل این خواهش جنسی باعث رشد آدمی شده و در نتیجه آن سازگاری که مولود رشد است محقق می‌شود. زن و شوهر با عفت و کنترل خواهش‌های جنسی به چنان رشد و کمالی می‌رسند که در سایه آن به اندک مشکلی راهی دادگاه‌ها! نمی‌شوند.
«ان خیر نسائکم ... العفیفه» را شاید با این منطق بهتر بتوان درک نمود. [۱۰]
 

پی نوشتها:

[۱] منتخب میزان الحکمه ح ۳۳۸۴
[۲] التحقیق فی کلمات القرآن الکریم ج۸ ص۱۸۰
[۳] همان ج۲ ص۳۳۸
[۴] سوره بقره آیه ۲۷۳
[۵] سوره نساء آیه ۶
[۶] سوره نور آیه ۳۳
[۷] وسایل الشیعه ج ۱۵ ص ۲۴۹
[۸] همان
[۹] همان ص ۲۵۰
[۱۰] همان ج ۲۰ ص ۲۹


طبقه بندی: استاد مهیار، 
برچسب ها: حیا و عفت، نقش حیا در خوشبختی، نقش حیا در سازگاری، عفت پولدارها، عفت فقرا، عفت مستضعفین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
آرامش

یكی از مسائلی كه امروزه تبدیل به مهمترین دغدغه های هر فرد شده، مسئله آرامش است، هرچند كه خدا هدف از ازدواج را آرامش معرفی می كند و می فرماید:

وَمِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیهَا وَجَعَلَ بَینَكُم مَّوَدَّه وَرَحْمَه إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیاتٍ لِّقَوْمٍ یتَفَكَّرُونَ؛ و از نشانه های قدرت اوست که برایتان از جنس خودتان همسرانی آفرید تا به ایشان آرامش یابید ، و میان شما دوستی و مهربانی نهاد در این عبرتهایی است برای مردمی که تفکر می کنند [۱]

ولی حتی خانواده ها و زوجین بعد از ازدواج هم به نحوی در زندگی، آرامش را گم كرده اند و كو به كو دنبال آن می گردند، به راستی آیا اكسیر آرامش اصلا وجود دارد؟ و اگر هست كجا می توان آنرا یافت؟

برخی آرامش را در سفر یا در شنیدن موسیقی یا بعضی حركات كششی و ... می دانند ولی سوال این است كه این موارد تا چه اندازه می تواند باعث آرامش شود و آیا همیشگی است یا مقطعی؟

قرآن در معرفی اكسیر آرامش می فرماید:

الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ. آنان که ایمان آورده اند و دلهایشان به یاد خدا آرامش می یابد آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می یابد [۲]


حال سوالی كه مطرح می شود این است كه یاد خدا چگونه می تواند آرامش بخش باشد؟

در پاسخ باید دید چه چیزهایی باعث سلب آرامش از انسان می شود، حتی در زندگی مشترك، مواردی مثل چشم هم چشمی، دو بهم زنی، حسادت، كینه توزی، حرص و طمع، غیبت و بدگمانی می تواند بهم زننده آرامش باشد.

در مقابل كسیكه به یاد خدا باشد، دیگر به این مشكلات دچار نخواهد شد و وقتی چنین مشكلاتی نداشته باشد، رنگ آرامش را خواهد دید. ضمنا باید توجه داشت كه یاد خدا تنها ذکر زبانی نیست، باید همواره شخص، خود را در محضر خدا بداند که در اینصورت از هر لغزشی دور خواهد بود و کسی که از لغزشها به دور باشد آرامش خواهد داشت.

مطلب دیگر آنكه انسان باید در همه جا و همه وقت، خداوند را به عظمت و بزرگی یاد كند، نه فقط به هنگام گرفتاری و درماندگی، همانطور كه پیامبر اكرم (ص)در این مورد به اباذر می فرمایند:

یا اباذر لیعظم جلال الله فی صدرك، فلا تذكره كما یذكره الجاهل عند الكلب اللهم اخزه، و عند الخزیر اللهم اخزه؛ ای ابوذر باید در دل تو جلال بزرگواری خدا باشد، و او را سبك یاد نكنی، چنان چه جاهلان وقتی سگ را دیدند می گویند خدایا آن را خوار كن، و چون به خوك برخوردند می گویند خداوندا آن را خوار كن [۳]


پی نوشتها:

[۱] سوره روم آیه ۲۱
[۲] سوره رعد آیه ۲۸
[۳] بحار الأنوار ج ٧٤ ص ٨٢


طبقه بندی: استاد لبیک، 
برچسب ها: آرامش، نقش آرامش در زندگی، راه رسیدن به آرامش، چیکار کنیم آرامش پیدا کنیم، روش آرام شدن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
  • تعداد کل صفحات : 9  صفحات :
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic