جامعه مشورت مردم


موضوع : توجه به نیاز مخاطب

رهروان ولایت ـ تربیت، ضرورت جامعه‌ی امروز و همیشه‌ی تاریخ است. جامعه‌ی دارای تربیت، از خانواده، به عنوان کوچک ترین واحد شکل دهنده گرفته تا گستره‌ای به پهنای جغرافیای کره‌ی خاکی، کیفیتش با زمان بی‌تربیتی تفاوت از زمین تا آسمان است!
چگونه تربیت شویم و کنیم تا موفق باشد؟ با روشمند عمل کردن. این حقیقت است که در هر حوزه و علمی، روشمند عمل کردن دراری محاسن و خواصی می‌باشد؛ مثلا صرفه جویی در وقت، رسیدن به نتیجه، غناافزایی و ...
برای روش مند عمل کردن در حوزه‌ی تربیت و در نتیجه موفق شدن چگونه عمل کنیم؟
یک مرحله توجه به اصول تربیتی است. اصول تربیتی ماخوذه از فطرت، عقل و کارهای کارشناسانه و محققانه‌ی دانشمندان می‌تواند به ما ذهن بدهد، زبان بدهد و بستری را فراهم کند که در آن بستر و با توجه به این اصول و بر مبنای آنها بنای تربیتی را صحیح بسازیم.

اصل توجه به نیاز مخاطب، یک اصل تربیتی مهم
اصل توجه به مخاطب به عنوان یک اصل راهبردی در کار تربیت موفق، به شدت به کارمان می‌آید. بر اساس این اصل، چون انسان موجودی فقیر و نیازمند(به معنای فلسفی) است در نتیجه با نیازش زندگی می‌کند و با آنها و از طریقشان با دیگران تعامل برقرار می‌سازد. خاصیت روان شناختی این اصل (توجه به نیاز مخاطب) و برطرف سازی آن، اطاعت و اعتماد مخاطب به کنشگر است.
توضیح آن که بر اساس هرم مَزلو، انسان دارای طبقاتی از نیازهاست که پایه‌ای ترینش نیازهای زیستی (آن دسته از نیازها که زیست ما وابسته به آنهاست) است. در طبقات بعد نیاز به امنیت، محبت، احترام، خودشکوفایی و یادگیری است. حال در هر طبقه مخاطبی که نیازمند به توجه و برطرف سازی آن نیاز است، با برطرف سازی‌اش خود را در ارتباط با برطرف کننده، دارای یک حالت از تشکر و انقیاد می‌یابد.
در کار تربیت نکته‌ی مهم این است که به نیازها توجه شود و برآورده شود تا مخاطب اعتماد و انقیاد حاصل کند. امروزه یکی از شگردها و ترفندهای ارباب جراید و رسانه، حوزه‌ی سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ... با توجه به این اصل، تولید یک نیاز کاذب در مخاطب و برطرف سازی‌اش می‌باشد تا از این طریق به هدفشان دست یابند.
در حوزه ی امنیت، امنیت دیداری، شنیداری و خلاصه هر چه که امنیت بخش حوزه‌ی جسم و روان مخاطب است، بستر مناسبی را برای کار تربیت ایجاد می‌کند.
ما به عنوان کنشگران در عرصه ی تربیت بایستی از سر و وضعمان گرفته که چه رنگ لباسی پوشیدیم و چه لحن و صدایی را برای ارتباط برگزیدیم گرفته و خلاصه هر رفتارمان را بایستی در نظر بگیریم که آیا چه منفعت و یا زیانی را متوجه امنیت جسم و روان مخاطبمان می‌کند. خوب بایستی به گفتار و کردارمان و حتی افکارمان بی‌اندیشیم و توجه کنیم.
مادری که کودکش را با تهدید می‌خواهد تربیت کند بایستی بداند که شاید نتیجه‌ی این رفتار عکس باشد. در ارتباط زناشویی و بین زن و شوهر و در جامعه و خلاصه همه جا باید فعالین حوزه‌ی تربیت از تهدید اجتناب کنند چراکه تهدید مساوی است با برهم خوردن امنیت و آرامش روان، و محصول آن تن ندادن به کار تربیتی است.

طبقه بندی: استاد مهیار، 
برچسب ها: توجه به نیاز مخاطب، نیاز شناسی، مخاطب شناسی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
هدیه کادو


رهروان ولایت ـ برخی از سوال و جواب‎هایی که در این جلسه مطرح شد:


ســوال : آیا به هدیه خمس تعلق می‌گیرد؟
اگر هدیه تا سر سال خمسی صرف در مؤونه زندگی نشده است، در تعلق خمس به آن 4 قول می‌باشد:
قول اول: خمس آن واجب است. (آیات عظام اراکی، خوئی، صافی، گلپایگانی و سیستانی)
قول دوم: بنا بر احتیاط واجب باید خمس بدهد. (آیات عظام بهجت، فاضل و مکارم)
قول سوم: بنا بر احتیاط مستحب، خمس بدهد. (آیات عظام امام، خامنه‌ای و نوری)
قول چهارم: در صورتی که قیمت معتنابهی داشته باشد باید خمس بدهد. (آیات عظام تبریزی، وحید و زنجانی)
تذکر: آیت الله زنجانی در مال کم ارزش نیز فرموده‌اند: بنا بر احتیاز واجب باید خمس آن را بدهد.


ســوال : قضای روزه سال قبل را نتوانستم جبران كنم لطف بفرمائید مبلغ كفاره چقدر است و اینكه آیا بعد از پرداخت كفاره بازهم باید قضای روزه‌ها را بگیریم یا فقط كفاره كفایت می‏كند؟
خیر کفایت نمی‌کند و باید در آینده قضای آن گرفته شود و هم چنین برای هر روز باید یك مد طعام ( 750 گرم) نان و … به فقیر به عنوان كفاره تاخیر بپردازید.


ســوال : 1-اگر در سجده شک کنیم این سجده اول است یا دوم چه باید کرد؟ 2- اگر به رکعت دوم نماز جماعت رسیدیم و اقتدا کردیم آیا با امام قنوت بخوانیم یا نه؟
ج 1 . باید بنا را بر سجده اول گذاشت و یک سجده دیگر نیز بجا آورد .
ج 2 . بله ، باید از جماعت در قنوت نیز تبعیت نمایید .


ســوال : در نزدیکی محل کار بنده دانشگاه آزاد قرار داشت و روزی بدلیل قطع اینترنت در محل کارم، دنبال شبکه های بی‌سیم گشتم و دیدم که اینترنت دانشگاه نیاز به رمز ندارد یعنی آزاد است (چون اگر شبکه آزاد نبود قاعدتا رمز می‌داشت) بنده هم به دلیل نیازی که به اینترنت داشتم حدود نیم ساعت از آن استفاده کردمآیا با توجه به اینکه شبکه رمز نداشته و آزاد بوده بنده باید از لحاظ شرعی مبلغی پرداخت کنم؟
رمز نداشتن دلیل بر اجازه استفاده نیست. لذا به همان میزان که استفاده کرده اید، به آن دانشگاه بدهکار هستید. پس یا باید رضایت بگیرید و یا هزینه مقداری که استفاده کرده‌اید را بپردازید.


ســوال : آیا باید برای ارث هم خمس پرداخت کرد؟
در مورد تعلّق خمس به ارث سه نظر وجود دارد:
1-آیات عظام امام خمینی(ره) ، اراکی، بهجت، خامنه‌ای، زنجانی، صافی، گلپایگانی، فاضل، مکارم، وحید خراسانی: ارث خمس ندارد، مگر این که وارث بداند هنگامی که در دست میّت بوده، متعلق خمس شده و میّت خمس آن را نداده یا این که بداند بر ذمه او بدهی خمس بوده و نپرداخته است. در این دو صورت پرداخت خمس بر وارث واجب است.
2- حضرت آیت الله سیستانی (مدظله العالی): به نظر ایشان مسئله سه صورت دارد:
صورت اول: میت اعتقادی به پرداخت خمس نداشته است.
صورت دوم: میت اعتقاد به دادن خمس داشته، ولی عملاً خمس نمی‌داده است.
در این دو صورت هر چند پرداخت خمس بر او واجب بوده، ولی پرداخت خمس بر ورّاث واجب نیست، چه نسبت به صورتی که خمس متعلق به عین ارث موجود بوده و نداده و چه به ذمه او تعلق گرفته و نداده است. در هر دو حال چیزی بر ورّاث نیست.
صورت سوم: میت معتقد به دادن خمس بوده و خمس هم می‌داده، ولی نسبت به برخی از اموال، موفق به پرداخت خمس نشده است، در این صورت بر ورّاث واجب است قبل از تقسیم ارث، خمس را بپردازند؛ هم خمسی که به عین اموال موجود تعلق گرفته و هم خمسی که بر ذمه میت بوده است.


ســوال : حکم شک در بین وضو و بعد از آن چیست؟
اگر در بین وضو شک شود که عضوی از اعضای از وضو شسته یا مسح شده است؟ باید برگشته و جزء مشکوک را انجام دهد، سپس به ترتیب وضو تمام گردد. ولی اگر بعد از پایان وضو، شک شود که عضوی از اعضای وضو را شسته یا مسح کرده، به شک اعتنا نمی‌کند.


ســوال : اگه کسی در زمان سن بلوغ متوجه غسل واجب نبوده مثلا نمی‌دانسته اگه عادت ماهیانه شد باید غسل کند و چندین سال را بدون غسل حیض نماز و روزه گرفته ولی در این بین غسل های مستحبی مثل جمعه انجام داده باشد اولا تکلیف نماز و روزه‌هایش چگونه است ثانیا آیا غسل جمعه یا غسل های مستحبی دیگه کفایت میکند؟
آیت الله خامنه‌ای: ‌ج1) نمازهایی را كه در حال حدث اكبر (جنابت، حیض و...) خوانده باید قضا نماید و روزه‌ها در صورتی كه جاهل به اصل حدث اكبر بوده و اصلاً نمی‌فهمیده حدث اكبر چیست، صحیح است ولی اگر جنابت را می‌دانسته و جاهل به وجوب غسل بوده باید قضای روزه‌ها را به‌جا آورد و اگر در یاد گرفتن مسأله كوتاهی نكرده باشد، كفّاره ندارد والا بنابر احتیاط واجب كفّاره هم دارد.
ج2) کافی نیست.
آیت الله مکارم شیرازی: هرگاه به واسطه بی‏اطّلاعی و ندانستن مسأله، كاری را انجام دهد كه می‏داند حرام است، ولی نمی‏دانسته كه روزه را باطل می‏كند، قضا دارد ولی کفاره ندارد. همچنین اگر کسی نمی‌دانسته غسل بر او واجب شده باید نمازهایی که از زمان وجوب غسل تا انجام اوّلین غسل واجب و یا اوّلین غسل مستحبّی که با دلیل معتبر ثابت شده (مثل غسل جمعه، غسل احرام، غسل شبهای قدر و مانند آن) انجام داده، را قضا کند. اگر نمی‌دانسته جنب یا حائض شده است روزه صحیح است و اگر جنب یا حائض بودن را می دانسته ولی حکم را نمی دانسته (که باید غسل کند) باید روزه را قضا کند ولی کفاره ندارد.


ســوال : آیا ریختن قطره دارو به چشم (مانند قطره چشمی) روزه را باطل می‌کند؟
همه مراجع: اگر دارو به حلق نرسد یا به حلق برسد و فرو نبرد، روزه‌اش باطل نمی‌شود.
تبصره: به طور کلی ریختن قطره به چشم در صورتی که مزه یا بوی آن به حلق برسد، کراهت دارد. یعنی بهتر است ترک شود ولی مبطل روزه نیست.


ســوال : فرد روزه دار اگر چیزی به صورت کاملاً ناخواسته بخورد آیا روزه‌اش باطل است؟
اگر بی‌اختیار چیزی وارد حلق و فرو داده شود، روزه اشکالی ندارد و صحیح است


ســوال : هنگام افطار باید اذان مغرب تمام شود تا افطار کنیم یا همین که الله‌اکبر گفت می‌توانیم افطارکنیم؟
اگر شخص، با شروع اذان از داخل شدن وقت اطمینان دارد می‌تواند شروع به نماز و یا افطار کند.

طبقه بندی: استاد زلال احکام، 
برچسب ها: آیا ارث خمس دارد، یه هدیه خمس دارد، اگر وسط وضو شک کردیم تکلیف چیست، حکم انجام ندادن غسل، شک در تعداد سجده ها،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به نام خداضمن عرض سلام و ادب خدمت شما بزرگواران

برنامه های تالار حلقه معرفت به این شرح است:

1) شروع برنامه ها با تلاوت قرآن

2) برنامه سخنرانی

3) قرائت زیارت آل یاسین

گرچه سعی ما بر این است که برنامه های تالار حتی الامکان ثابت و بدون تغییر باشد،

اما با توجه به سفر و یا مسائل غیر منتظره ای که برای برخی از اساتید پیش می آید،

ممکن است برنامه ای که آوردیم، دستخوش تغییراتی گردد.

لذا از شما بزرگواران خواهش می کنیم جهت اطلاع دقیق تر از برنامه های اتاق،

هر روز به همین آدرس مراجعه بفرمایید.

.:: با تشکر از همراهی شما عزیزان ::.


آدرس اتاق حلقه معرفت در مسنجر L4i
برنامه های کنفرانس «حلقه معرفت» در مسنجر ال فور آی - 28 تیر الی 2 مرداد

زمان برنامه ها :

هر روز (غیر جمعه ها) از ساعت 17شنبه 93/04
/28


شهادت امیرالمومنین علی علیه السلام
یک شنبه 93/04/29

کلاس استاد زلال احکام با موضوع
پاسخ به سوالات احکام
دو شنبه 93/04/30

کلاس استاد مهیار با موضوع
باورهای دینی ناصحیح


کلاس استاد جمالی فرد با موضوع
فرصت؟!سه شنبه 93/04/31

کلاس استاد محمدی با موضوع
پرسش و پاسخ

کلاس استاد زلال احکام با موضوع
پاسخ به سوالات احکام
چهار شنبه 93/05/01

کلاس استاد سابقون با موضوع
سخت ترین عبادت


کلاس استاد طاهری با موضوع
حق همسرپنج شنبه 93/05/02

کلاس استاد محمدی با موضوع
پرسش و پاسخ

طبقه بندی: برنامه های کنفرانس، 
برچسب ها: حلقه معرفت، چت دینی، برنامه دینی، قرآنی، احکام آنلاین، سخنرانی آنلاین، مشاوره ازدواج و خانواده،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نماز مادر بچه حجاب


موضوع : شیوه ی دعوت به نماز

رهروان ولایت ـ در باب تربیت و روش‌ها و تکنیک‌های تربیت، مباحثی بیان شد. این که بایستی برای موفقیت در کار تربیت و انتقال مفاهیم، مخاطب شناسی کنیم. و بیان شد این مخاطب شناسی با نیاز شناسی مخاطب، قابل حصول است. شناخت نیاز و پاسخ به نیاز، به شدت به کار تربیت می‌آید.

بعد از این مهم بایستی به اصول تربیتی در کار تربیت، و خصوصا برای کار مهم نماز خوان کردن کودکانمان توجه کنیم. اصولی مثل: شروع از خود، جامعیت، تدریج، تکامل و ...

اصول تربیتی در جریان تربیت به شدت به کار می‌آیند. هدف تربیت بدون اصول تربیت ابتر می‌ماند.

در هفت سال آغاز زندگی یکی از ویژگی‌های کودکان، تقلید محوریشان است. این ویژگی به شدت به کار تربیت می‌آید و اگر اشتباه کنیم و به آن توجه نداشته باشیم به شدت آسیب رسان است.

اصل تربیتی شروع از خود، مخصوصا در 7 سال آغازین، درست به دلیل همین ویژگی تقلید محوری اساسی است. پدر و مادری که می‌خواهد فرزند راست گو، قانون گرا، منظم و خلاصه واجد هر صفت خوب اخلاقی باشد بایستی به خود توجه و اهتمام ویژه‌ای داشته باشد. کودک از همه‌ی خوب و بد ما الگو برداری می‌کند. اگر می‌خواهیم کودکمان نماز هم بخواند خیلی خوب، پس اول خود نماز بخوانیم.

نمایش عظیم نماز، به شدت به کار نماز خوان کردن فرزندانمان می‌آید. اساسا انسان به واسطه‌ی بُعد روانی خود به شدت تحت تاثیر نمایش قرار دارد. به طور مثال به یک ورزش کم اهمیت و کم ارزش فوتبال بنگرید (بازی کردن با بازی دیدن خیلی متفاوت است). کودکانمان گاه هنوز اسامی اطرافیان و برخی از فامیل‌های نزدیک را خوب نمی‌دانند! اما نام تیم و بازیکن و تاریخ بازی و تمام اطلاعات!! کم ارزش دیگر در این زمینه را می‌دانند. می‌دانید چرا؟ می‌دانید چرا پای بازی فوتبال برخی گریه و زاری! می‌کنند؟ اصلا سکته می‌کنند و می‌میرند؟

بله یک پاسخ مهم این است: نمایش دروغین عظیم، از فوتبال

وقتی کودک با آب و تاب و از هر کوی و برزن و همه وقت از جام جهانی می‌شنود. وقتی می‌بیند که پدر مرخصی!! می‌گیرد تا سر وقت در پای رسانه فوتبال ببیند. وقتی می‌بیند و می‌شنود که در زمان مسابقه ترافیک شهر شلوغی چون تهران تا این حد کاهش می‌یابد، می‌گوید لابد خبری هست. حتما فوتبال هم عددیست!

مجریان، شبکه ها با داغ کردن، روزنامه‌ها و مردم و همه و همه به نمایش دروغین عظمت فوتبال می‌پردازند. خوب نتیجه ظاهرا منطقی‌اش می‌شود این که مجبوریم مدارس را هم به خاطر فوتبال زودتر تعطیل کنیم و امتحانات را جلو اندازیم!! و مدرسه‌ی فوتبال می‌شود آرزوی کودک و مادرو پدرش!

حال شما بفرمایید؛ اگر نماز را، راست گویی را، راست کرداری را، نظم را، قانون و اهتمام به آن را، خدمت به خلق را و خلاصه هر مفهوم ارزشمند و اخلاقی دیگر را به اندازه نیمی از نمایاندن عظمت کاذب فوتبال، عظیم نشان می‌دادیم، وضعمان این گونه بود؟

برخی راهکارهای نمایش عظیم نماز:
1- زینت: زینت لباس هنگام نماز - عطر زدن به هنگام نماز - شانه کردن موی سر و صورت به هنگام نماز
2- اول وقت خواندن نماز
3- اتاق یا جای مخصوص برای نماز قرار دادن. دست کم در همان جایی که نماز می‌خوانیم، آن سجاده و آن فرش و ... را محترم جلوه دهیم.

طبقه بندی: استاد مهیار، 
برچسب ها: چه جوری بچم رو نماز خون کنم، روش نماز خوان کردن فرزند، شیوه ی دعوت به نماز، روش راغب کردن به نماز، علاقه مند کردن به نماز،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
  • تعداد کل صفحات : 7  صفحات :
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic